O kočkách > Zdraví


Zubní péče u koček
 12. prosince 2005, Redakce
Zubní kámen trápí spoustu domácích mazlíčků. Varovným znakem, který věstí budoucí problémy, je zápach z tlamičky. Jak bojovat proti zubnímu kameni.

Na základě zkušeností veterinářů je jen málo majitelů koček, kteří důvěrně znají pohled do hlubších zákoutí tlamiček svých miláčků. To je příčina toho, že spousta koček se dostane k veterináři až v okamžiku, kdy se symptomy jako jsou např. potíže během jídla projeví naplno. Díky tomu jsou jejich problémy často v pokročilém stadiu. Paradentózou trpí dříve či později naprostá většina koček. Abyste předešli případným projevům zubních nemocí, měli byste čas od času důkladně prohlížet kočce tlamičku už od chvíle, kdy si ji domů přinesete jako koťátko.

Obvyklé příznaky

Mnoho příznaků lze objevit pouze při bližší prohlídce. Ve chvíli, kdy má kočka potíže s kousáním nebo se zavřením tlamičky, je problém patrně už v pokročilém stadiu. Nejčastějšími příznaky jsou:

- zapáchající dech
- žluté nebo hnědé usazeniny u kořenů zubů
- začervenalé konce dásní
- ustupující dásně,odkrývající se kořeny zubů
- slintání (sliny mohou být zabarveny i krví)
- nechuť k jídlu
- bolest v tlamičce (kočka se snaží packou poškrábat uvnitř tlamičky nebo si odírá stranu tlamičky o zem)
- potíže s kousáním potravy
- neschopnost zavřít tlamičku

Kupodivu mnoho koček, které trpí paradentózou dokáže jíst normálně, avšak majitelé jsou posléze šokováni, když při běžné prohlídce veterinář odhalí vážné nemocnění. Paradentóza doslova znamená poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. Je to běžné onemocnění ústní dutiny u koček. Většina koček starších 2 let trpí určitým stupněm paradentózy.

Vnější povrch zubů je pokryt zubní sklovinou, což je nejpevnější materiál v těle. U mladé kočky je jemný a hladký. Každý den však zuby pokrývá vrstva bakteriálního plaku, který je kousáním potravy neustále stírán z hladké skloviny. Kolik plaku na zubech zbude závisí na stravovacích návycích kočky: například vlhká strava se může snáze přilepit na zuby a povzbudit bakteriální procesy. Na druhou stranu veterináři stále diskutují, zda lze účinně snížit riziko vzniku paradentózy krmením kočičími granulemi(tzv. suchou stravou).

Plak je sám o sobě měkký, ale rychle může ztvrdnout a dát tak vznik zubnímu kameni. Na rozdíl od skloviny je zubní kámen strukturou tvrdý a je daleko obtížnější ho odstranit.

Přítomnost bakterií v plaku dráždí dásně a způsobuje jejich začervenání a zánětlivost – gingivitidu. Jakmile se do dásní dostane zánět, další bakterie se množí a dásně v okolí zubu ustupují tak dalece, že zub může vypadnout.

Celý proces bývá dovršen až za několik let, ale v raném stádiu mu lze zabránit důslednou péčí o hygienu zoubků a dásní. Pokročilá paradentóza je bolestivá a pokud není léčená, zuby postupně vypadají.

Zánětlivé zuby mohou být jakýmsi zásobníkem infekce a bakterie se mohou rozšířit – přes krevní oběh – do srdce, ledvin, jater a plic, kde mohou způsobit další nemoci. Paradentóza se může objevit u všech koček, následující stavy však riziko mohou zvýšit:

- Nevypadané mléčné zuby – tato nebo jiná abnormalita ve struktuře zubů může podporovat usazování kousků jídla mezi zuby, což opět vede ke tvorbě zubního kamene,

- Příliš mnoho narostlých zubů – tento stav napomáhá usazování potravy mezi zuby (zvláště se týká plemena perských koček s plochou tváří a malou tlamičkou),

- Genetika - některé kočky bojují s paradentózou lépe než jiné. Obecně platí, že čistokrevné kočky jsou ohroženy více než plemena křížená.

Zkontrolujte tedy tlamičkou vaší kočky. Pokud se domníváte, že trpí nějakou zubní chorobou, vezměte ji k veterináři na prohlídku.
Veterinář prohlédne tlamičku vaší kočky a vyvrátí nebo potvrdí příznaky paradentózy. I když zuby vypadají čisté a bílé, veterinář zjistí, zda na dásních nezačíná zánět.

I když máte mladou kočku či starší a s výstavními zuby, měli byste dbát o její chrup pravidelným čištěním pomocí speciálních kartáčků a past.

Vybavení pro čištění zubů
Pasty – jsou vyrobeny speciálně pro zvířátka, některé slibují i účinnou pomoc v boji proti bakteriím a plaku. Jsou chutné a stravitelné a nepění,takže je většina koček dokáže přijmout. V žádném případě nepoužívejte pasty určené pro lidi.

Kartáčky – speciální kartáčky s malinkou hlavičkou jsou přijatelné pro většinu koček.

Roztoky a gely – speciální antiseptické gely určené jako doplněk čištění jsou často doporučovány veterináři pro ty kočky, které trpí chronickým zánětem dásní. Antiseptické gely se užívají pro ty kočky, které se brání klasickému čistění zubů. Cílem je odstranit plak, který může způsobit vznik zubního kamene a následnou infekci tkání, jež mohou ohrozit zdravé prostředí dásní.

V případě méně vážného onemocnění paradentózou, kdy se zubní kámen vyskytuje jen málo nebo vůbec, stačí pravidelné čištění pro odstranění plaku.

Technika čištění

Pokud máte kotě, měli byste mu začít držet tlamičku, jako přípravu na čištění zoubků, co nejdříve po jeho příchodu k vám. Kočky si nejlépe zvyknou, dokud jsou mladé. Jestliže se kotě kroutí a vytáčí, zpočátku budete potřebovat něčí pomoc, abyste ho přemohli.

Nejdřív navykněte kočku na stav, kdy má drženou hlavu a otevřenou tlamičku. Odměňte ji ihned nějakým oblíbeným pamlskem.

Když tento stav snese, vložte jí vhodný kartáček do „kapsičky“, která se vytvořila uvnitř tlamičky tam, kde jsou tváře. Podržte ho tam několik vteřin a pak ho vytáhněte. Procvičujte až do doby, kdy si kočka zvykne a zpočátku ji vždy odměňte, později pouze občas.

Když si kočka zvykla, zkoušejte v tlamičce jemné čistící pohyby. Držte kartáček pod úhlem 45 stupňů směrem k zubům a učiňte jemný oválný pohyb, poté přesuňte kartáček do citlivější oblasti vepředu v tlamičce. Čištění s pastou zkuste pouze v případě, kdy jste si jistí, že kočka snese čištění samotné.

Bohužel i přes sebedůkladnější péči se dříve či později nevyhneme nutnosti odborného odstranění zubního kamene. Veškeré preventivní kroky, které jsme uvedli výše, ale dokáží výrazně prodloužit intervaly mezi jednotlivými zákroky, kdy je zubní kámen odstraněn pomocí ultrazvuku v narkóze.

Odstranění zubního kamene

Jedná se o jeden z nejčastějších zákroků prováděných ve veterinární praxi. Podstata zákroku spočívá v tom, že se v narkóze či v sedaci zvířeti odstraní zubní kámen pomocí zubního ultrazvuku. Tento zákrok je velmi šetrný ke sklovině zubu a k dásním zvířete. Ve většině případů používáme pro tento zákrok takový typ narkózy, kdy zvíře po skončení zákroku podáním protidávky k narkotiku probudíme a zvíře je schopno téměř okamžitě po skončení zákroku odejít domů plně probuzené. Tento způsob provedení zákroku je velmi šetrný k organismu zvířete. Po provedení zákroku obvykle ještě zvířeti podáváme na 5 - 6 dní antibiotika, která specificky přeléčí zánět dásní způsobený zubním kamenem. Stává se, že v některých případech po provedení předchozího zákroku, najde veterinář některý zub vážně poškozený, poté je nutné ho vytrhnout. Ve výjimečných případech je možné postižené zuby zachránit speciální odbornou zubní chirurgií (stomatologické operace nabízí specializované veterinární kliniky).
Během několika málo dnů po odstranění zubního kamene a vyleštění chrupu se znova začne formovat plak. Abyste oddálili nutnost dalšího zákroku, je třeba pokračovat v preventivní péči o kočičí zuby i nadále.

Přípravky na zamezení tvorby zubního kamene a zpevnění dásní:
Firma Virbac nabízí kompletní řadu péče o kočičí chrup – CET enzymatický systém:
http://www.virbac.cz/dentalnirada.html

PREVENTIVNÍ ŘADA

  • CET enzymatická zubní pasta pro psy a kočky - drůbeží příchuť 70g
  • CET enzymatická zubní pasta pro kočky - rybí příchuť 43g
  • CET Chews krokety - enzymatické žvýkací krokety pro kočky s rybí příchutí (24ks)
  • CET sada zubní péče pro kočky - obsahuje pastu 43g s rybí příchutí, prstový a speciální kartáček pro kočky a aplikátor)
  • CET prstový kartáček - balený s brožurkou v ČJ


INTERVENČNÍ ŘADA
  • HEXARINSE - ústní čistící roztok s chlorhexidinem 237ml; k použití v průběhu zubní profylaxe, po jakémkoliv zubním zákroku, po jídle pokud klasické čištění není možné
  • PARODONGYL GEL- chlorhexidinový gel 70g a patentovaný kartáček; možno používat pro každodenní orální hygienu, obsahuje 0,12% chlorhexidinu - antiseptický, protizánětlivý a protiplakový účinek, zinek - proti gingivitidě, sodium hexametafosfát - zabraňuje zvápňování plaku
  • PARODONGYL BRUSNÁ PASTA - leštící, brusná a desinfekční pasta 40g; vhodné po odstranění zubního kamene, zabraňuje usazování bakterií, má preventivní účinek proti post-procedurální infekci)
Firma OROZYME vyrábí Oral Hygiene Gel (nabízí např. www.allpet.cz, cena 197,50 Kč)

- patentované složení zubního gelu ulpívá na povrchu zubů a dásní a umožňuje tím působení aktivních složek. Gel rozrušuje existující zubní povlak a zabraňuje množení bakterií, které ho vytváří.
Použití:
Zubní gel podávejte jednou denně, nejlépe po posledním krmení
Zubní gel můžete aplikovat několika způsoby:
–přímo do dutiny ústní
–nanést prstem mezi dásně a tváře
–smíchat s malým množstvím krmiva
–nanést na přední tlapky (kočky gel sami olízají)
Součástí balení je aplikační nástavec, který usnadňuje aplikaci gelu u koček a malých zvířat (kočky – 1 cm gelu, psi menší než 20 kg – 2 cm gelu a psi přes 20 kg – 5 cm gelu na každou stranu).
Není nutné používat kartáček!

Gingivitida - stomatitida

Zánět dásní je častý problém. Gingivitida je místní zánět dásní (nejčastěji se objevuje spolu s paradentózou), stomatitida je zánět celé tlamičky. Vyskytují se spolu a výsledný stav se nazývá gingivitida – stomatitida. Může se objevit ve formě akutního zánětu, ale daleko obvyklejší je chronický zánět, který dle zkušeností nelze vyléčit terapií.

Příznaky

Konkrétní příznaky závisí na stupni rozvinutí zánětu a také na celkovém fyzickém stavu zvířete. Typickými symptomy jsou:

- zapáchající dech
- potíže při žraní
- ztráty váhy
- snaha škrábání se tlapkou
- slinění (může být zbarveno krví)
- zčervenalé dásně a okolí tlamičky
- příznaky paradentózy
- mazlavé(i lepkavé) sliny, které tečou po stranách tlamičky, když je otevřená

Existuje mnoho příčin vzniku:

1/Virová infekce – chřipkové virózy,zejména kalcivirus, jež způsobují vředy v tlamičce, dále FIV a FeLV

2/Podráždění chemického původu nebo traumatické zranění – kočky jsou obvykle velice vybíravé v tom, co sežerou, proto je gingivitda – stomatitida vzniklá na základě této příčiny spíše nehodou, např. když kočka požije nemrznoucí směs nebo si slíže z kožíšku chemické přípravky obsahující nebezpečné látky na hubení blech a parazitů. 3/Paradentóza – vznik plaku na zubech může způsobit gingivitidu a neléčená může přejít do až chronického zánětu.

4/Vážné nemoci ohrožující kočku jako je chronické selhávání ledvin nebo cukrovka mohou taktéž způsobit gingivitidu – stomatitidu. Protože jakákoliv chronická nebo vysilující nemoc ohrožuje imunitní systém zvířete a posléze způsobí jeho větší náchylnost k zánětům.

Přesto se tato relativně běžná nemoc, chronická a nevyléčitelná gingivitida – stomatitida, často objevuje i z neznámých příčin.
Je to bolestivý stav, který se obtížně léčí i diagnostikuje a tak ohrožuje všechny kočky.
Zkuste prohlédnout vnitřek kočičí tlamičky a prozkoumat její dech. Pokud vykazuje jakýkoliv z příznaků, jež byly popsány, měli byste jí nechat prohlédnout veterinářem.
Ten pozorně prohlédne kočku, aby zhodnotil její zdravotní stav a identifikoval rozsah symptomů. Po stanovení přesných potíží se může rozhodnout pro zhotovení dalších testů včetně laboratorního rozboru výtěru jež odebere z tlamičky a také krevních testů.

Pokud stanoví léčitelnou povahu nemoci, doporučí vám vhodnou léčbu. Například pokud zvíře trpí paradentózou, bude potřebovat speciální dentální léčbu.

Pokud není jasná příčina nalezena, veterinář navrhne léčebný režim, který by měl potlačit příznaky. Mohou to být antibiotika, i když pokud není příčina nemoci rozpoznána, mohou být efektivní jen krátkodobě. Léky na potlačení zánětu mohou zahrnovat i steroidy, ale stále je třeba počítat s tím, že chronická gingivitida – stomatitida se v některých případech léčí velice obtížně.
Doma musíte mít stále přehled o lécích předepsaných pro vaše zvíře. Budete muset dodržovat pravidelnou zubní hygienu – jemné čištění nebo vyplachování tlamičky roztoky.

Je prokázáno, že kočky trpící gingivitidou – stomatitidou upřednostňují malé porce vláčného žrádla. Jejich chuť k jídlu bývá nižší, a proto je třeba volit krmivo, které jim chutná, abyste je nalákali a krmit častěji. Zeptejte se svého veterináře na vhodný jídelní režim: pokud kočka dokáže sníst pouze malé porce, je životně důležité, aby krmivo bylo bohaté na vitamíny a minerály, které pokryjí její potřebu.

Jelikož gingivitida – stomatitida bývá často zapříčiněna paradentózou, pravidelná péče o zuby vaší kočky od mladého věku by pro vás měla být samozřejmostí. Ujistěte se také, že kočka byla vakcinována proti kočičí chřipce a kočičí leukémii.

Překlad: Nicole Wowesná, zdroj: CoolCat TreeHouse
Zpět