Tiskové zprávy


TISKOVÁ ZPRÁVA - Pokousání psem bolí…
 29. 7. 2014, Josef Duben, tisk. mluvčí SVS


…a nejen to, je to v absolutní většině případů zbytečné, zejména když jde o dítě. V létě nicméně jsou podle údajů Státního zdravotního ústavu počty poranění způsobené psy četnější. Za posledních šest týdnů jde o dva až šest případů týdně.
Právě pokud jde o děti, nelze toto riziko podceňovat, neboť pes většinou útočí do obličeje. Odpovědnost za psa má samozřejmě jeho majitel, má svého psa mít v moci a za případné poranění psem způsobené nese zodpovědnost. Ale rodiče se na to nemohou spoléhat, je potřeba zase „mít ve své moci“ dítě a hlavně je poučit, že si nesmí hrát s neznámým zvířetem. A co si počít, když k poranění dojde? Samozřejmě vyhledat lékaře. A majitel psa má povinnost předvést své zvíře k vyšetření k veterinárnímu lékaři a musí prokázat, že je očkováno proti vzteklině. Přestože se vzteklina u nás od roku 2002 nevyskytuje, je vakcinace psů povinná. Nemusí se nyní očkovat každým rokem, jsou vakcíny, jejichž účinnost trvá až tři roky, nicméně pes musí být v imunitě. Pakliže není, hrozí majiteli sankce, pokuta.
Takže pozor při letním cestování, na výletech, a to zejména v cizích zemích, kde dovolat se práva a vyšetření dotyčného čtvernožce může být velmi obtížné. Výskyt vztekliny za obdobi 1.1.2013 - 31.10.2013 zdroj ADNS Zejména vzhledem k tomu, že vzteklina je reálné nebezpečí, se kterým se musí počítat zejména u psů toulavých, bez pána, a to ve všech zemích severní Afriky, ale i na Balkáně i například v sousedním Polsku.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR www.svscr.cz
Zpět